Szkoła
Szkoła Tańca Flamenco „La Tormenta” została założona w 2002 roku przez Katarzynę Burgiel, jedną z najlepszych w Polsce tancerek – dydaktyków flamenco. „La Tormenta” jest jedną z największych szkół flamenco w Polsce. W Szkole odbywają się zajęcia dla dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania.
W programie oprócz tradycyjnych palos (stylów) flamenco, prowadzone są zajęcia z rekwizytami flamenco min. z kastanietami, wachlarzami, bastonami (laseczka), chustami oraz z batą (trenem).
Lekcja, która zwykle trwa 80 minut, rozpoczyna się krótką rozgrzewką, następnie uczestnicy uczą się prawidłowej, charakterystycznej dla flamenco dumnej postawy, ruchów ramion i urzekających delikatnością ruchów nadgarstków. Następnie jest czas na pobudzenie energii przy stepach, ćwiczenia na koordynację, a zwieńczeniem lekcji jest nauka choreografii.
Szkoła „La Tormenta” dysponuje w pełni profesjonalną salą z lustrami i podłogą do stepowania oraz pełnym zapleczem sanitarnym. Przepiękne zdjęcia Jędrzeja Szyguły zdobiące ściany całej Szkoły sprawiają, że uczniowie mogę poczuć zjawiskowy i magiczny klimat flamenco…
Zajęcia regularne zaczynają się we wrześniu i trwają do połowy czerwca, a ich zwieńczeniem jest Koncert Finałowy. W okresie letnim odbywają się intensywne warsztaty z instruktorkami Szkoły oraz gośćmi z Polski i Hiszpanii.
Zajęcia odbywają się w Poznaniu, przy ul. Reymonta 5/1.
Serdecznie zapraszamy!!!
La Tormenta
Szkoła Tańca Flamenco
Reymonta 5/1, 60-791 Poznań
tormenta@tormenta.pl
tel. 608 622 602
tormenta.pl
Strój i akcesoria
Taniec flamenco kojarzy się przede wszystkim z pięknymi, czerwonymi sukniami, różą wpiętą we włosy i butami na obcasie.
Na zajęciach nie wymagamy profesjonalnego stroju, wystarczy szeroka spódnica, bluzka najlepiej z długimi przylegającymi rękawami i buty z zakrytymi czubeczkami na szerokim stabilnym obcasie. Dobrze, żeby buciki miały pasek lub były wiązane, wtedy nie spadną ze stóp.
Raz w roku przyjeżdżają do nas sprawdzone firmy na kiermasz strojów i butów flamenco. Jest to firma Carmen z Łodzi ( buty flamenco) i Helena Lewandowska z Warszawy ( stroje flamenco).
Osoby z dłuższym stażem nauki zaczynają taniec z rekwizytami flamenco.
ABANICO – czyli wachlarz, wprowadzany do choreogriafii po min. 2-3 latach nauki. W zależności od upodobania instruktorki, pracujemy z małym wachlarzem (abanico chico) lub dużym wachlarzem (abanico grande/pericón).
MANTÓN – czyli duża jedwabna, haftowana chusta wprowadzana do choreografii po min. 4-5 latach nauki.
Rozłożona chusta jest kwadratem i jej bok powinien mierzyć nie mniej niż 140 cm. Do tego dochodzi tzw. rejilla (koronka), która powinna mieć min 10-15 cm i do niej przyczepione są flecos ( frędzle) o długości 40 cm. Mniejsza chusta może się okazać za mała do tańca. Koszt prostej, najtańszej chusty do ćwiczeń to ok. 160 Euro.
Sprawdzony sklep w Sewilli cieszący się długą tradycją: http://www.juanforonda.com
BATA DE COLA – suknia/spódnica z długim trenem podszyta tzw. kankanem, z mnóstwem falban, wymaga świetnej kondycji fizycznej i jest dla większości nie lada wyzwaniem. Efekt jest wyśmienity, tancerka wygląda jakby płyneła w morzu wirujących falban.
Koszt podstawowej baty uszytej w Polsce u Heleny Lewandowskiej to 850 zł.
PALILLOS / CASTAÑUELAS – kastaniety, jak każdy instrument muzyczny wymaga regularnych ćwiczeń, również w domu. Proponujemy zajęcia gry na samych kastanietach, a po kilku miesiącach rzetelnej nauki, wprowadzamy choreografie z wykorzystaniem palillos.
BASTÓN– drewniana laska służąca do wystukiwania rytmu o podłogę, przez niektórych nazywana „trzecią nogą” jest dokonałym narzędziem do ćwiczeń rytmicznych.
Poziomy nauki
Kursy regularne w naszej szkole prowadzone są od września do czerwca. W okresie wakacyjnym odbywają się kilkudniowe, intensywne warsztaty z instruktorkami Szkoły La Tormenta oraz z wybitnymi tancerzami z Polski i Hiszpanii. Nabór do grup początkujących odbywa się raz w roku i jest ogłaszany w „Aktualnościach”
Poniższe poziomy mają znaczenie orientacyjne. Określenie poziomu jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od częstości uczęszczania na zajęcia, stopnia zaangażowania we flamenco (uczestnictwo w warsztatach, słuchanie muzyki flamenco) oraz indywidualnych zdolności!
POZIOM P
Dla osób, które nigdy wcześniej nie uczyły się flamenco. Uczymy prawidłowej postawy, ruchu ramion i nadgarstków, wprowadzane są proste stepy w rytmie czwórkowym. Zazwyczaj, pierwszym tańcem jest rumba lub tangos.
POZIOM 1
Dla osób, które miały już kontakt z flamenco i opanowały ruchy ramion i nadgarstków. Kładziemy nacisk na step oraz wprowadzamy ćwiczenia na obroty. Zwykle jest to taniec fandango lub zajęcia sevillanas + technika.
POZIOM 2
Na tym poziomie wprowadzamy tańce w kompasie dwunastkowym takie jak alegria czy silencio (kontynuacja alegrii). Wprowadzane są bardziej skomplikowane marcajes. Na tym poziomie wymagana już podstawowa koordynacja oraz podstawowa wiedza na temat wykonywania obrotów.
POZIOM 3 i 3+
Na tym poziomie wymagana jest dobra koordynacja. Wprowadzane są style czwórkowe z bardziej skomplikowanymi stepami np. tientos, mariana oraz pierwsze choreografie z akcesoriami – guajira z wachlarzem, bata, chusta od podstaw.
POZIOM 4
Na tym poziomie kładziemy nacisk na dynamikę stepu i obroty. Wymagana jest też bardzo dobra koordynacja, osłuchanie z muzyką. Częstymi palos są: siguiriya, martinete, farruca.
POZIOM 5
Doskonalenie techniki na wyższym poziomie. Niezbędne jest osłuchanie z muzyką, systematyczność i zaangażowanie. To zajęcia dla osób doszkalających się na warsztatach i ćwiczących w domu. Wprowadzane są dłuższe choreografie – również z akcesoriami.
POZIOM 6
Poziom zaawansowany dla osób sprawnie stepujących, czujących się swobodnie w rytmach flamenco. Wymagana bardzo dobra koordynacja oraz bardzo dobra technika obrotów. Zajęcia przeznaczone dla osób uczestniczących w warsztatach i osłuchanych z muzyką flamenco.
Dołącz do nas
Zajęcia regularne zaczynają się we wrześniu i trwają do połowy czerwca, a ich zwieńczeniem jest Koncert Finałowy. W okresie letnim odbywają się intensywne warsztaty z instruktorkami Szkoły oraz gośćmi z Polski i Hiszpanii.